Pronajmout vlastní nemovitost svépomocí nebo se obrátit na odbornou firmu ?

05.05.2020

Vlastníci nemovitostí, kteří se rozhodli své byty či domy pronajímat mají v podstatě dvě možnosti jak na to. První možností je zajistit si pronájem takovéto nemovitosti vlastními silami tzv. svépomocí a tou druhou se obrátit na odbornou firmu.

Z vlastní zkušenosti vím, že pro mnohé majitele nemovitostí je první myšlenkou zajistit si pronájem svépomocí s cílem ušetřit tak finanční prostředky. Když se jich však zeptám co konkrétně se jich finančně dotkne při zadání pronájmu odborné firmě, tak jejich častou odpovědí je " no přeci provize realitní kanceláře, kterou musím zaplatit". Toto tvrzení je však mylné. U pronájmu je totiž skutečností, že v naprosté většině případů platí provizi nájemce a ne vy, kteří mu ji pronajímáte.

Určitě však nejdůležitějším pro pronajímatele je situace ohledně nájemce. V dnešní době, kdy zákony více zvýhodňují nájemce před jejich pronajímateli považuji za naprosto zásadní proces tzv. výběru vhodného nájemce. To je věc, která pronajímatelům ušetří nepříjemné starosti v případě budoucích problémů, které mohou nastat pokud svojí nemovitost pronajmete zájemcům bez prověření. A věřte, že vím o čem mluvím. Jsou to vlastní zkušenosti některých mých klientů, kteří v minulosti pronajímali své nemovitosti svépomocí a díky nevhodnému výběru pak měli nepříjemné starosti. Ono si cíleně prověřit potencionálního nájemce chce určité znalosti a zkušenosti.

A co další důležité věci jako je nájemní smlouva , či pojištění ? Určitě to svépomocí lze zajistit. Jste si však jisti, že máte nájemní smlouvu právně v pořádku a správně definovanou ? Že má nájemce sjednáno správné pojištění, aby krylo případné škody z pojistné události jím způsobené. Pokud ano, tak v pořádku. Pokud ne, tak můžete mít bohužel problémy.

S prezentací a zveřejněním pronajímané nemovitosti věřím, že si také svépomocí nějak poradíte. Určitě to však budete muset zaplatit. A o tom jestli se kvalitou a rozsahem vyrovná odborné firmě můžeme polemizovat.

Ano, jsem přesvědčený, že většina majitelů nemovitostí si je schopna zajistit pronájem vlastními silami. Otázkou je však jak. To, že to zadáte prověřené odborné firmě považuji za výhodné řešení. Jednak vás to v podstatě finančně nic nestojí. Dále ušetříte čas a kolikrát i nepříjemné starosti.