Daň z nabytí nemovitých věcí je již minulostí

19.11.2020

Daň z nabytí nemovitých věcí je již minulostí.

Daň z nabytí nemovitých věcí přestala zákonně platit se zpětnými účinky ode dne 26. 9. 2020. Tuto daň platil kupující ve výši 4 % z pořizovací ceny nemovitosti. S daní zanikla i povinnost podávat přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí. Povinnost platit daň zaniká zpětně od 1. prosince 2019. Týká se to tedy všech, kteří dokončili vklad na katastr v prosinci 2019 nebo později. Ti, kteří měli lhůtu pro podání daňového přiznání do 31. března 2020 a následně jim byla platba daně odložena do konce srpna, ji už proto platit nemusejí. A jestliže jste daň už zaplatili, bude vám na základě žádosti vrácena.

Časový test se prodlužuje z 5 na 10 let

Zákon zároveň prodlužuje takzvaný časový test pro příjmy z prodeje nemovitých věcí, které nejsou určeny k vlastnímu bydlení, z pěti na deset let. Prodloužení časového testu bude platit pro nemovitosti získané po 1. lednu 2021. (U vlastního bydlení zůstává časový test 2 roky)

Odpočet úroků zůstává

Kupující si i nadále mohou od základu daně z příjmu odečítat úroky z úvěru na bydlení. Ministryně financí sice původně chtěla, aby si kupující od nových úvěrů, poskytnutých od 1. ledna 2021, zaplacené úroky od základu daně z příjmu odečítat nemohli, ale narazila na nesouhlas opozice, takže možnost odečítání platí dál. Došlo však k úpravě výše limitu odpočtu úroků. Současný limit ve výši 300 tisíc platí jen do 1. 1. 2022, kdy bude možné si úroky odečítat už jen do částky 150 tisíc korun. Na úvěry uzavřené před tímto datem se bude nadále aplikovat limit 300 000 korun, a to včetně pozdějšího refinancování.